Lifestyle

Tătărușanu, decisiv pentru calificarea în sferturile Cupei Italiei. Cum s-a terminat meciul?

Tătărușanu, decisiv pentru calificarea în sferturile Cupei Italiei. Cum s-a terminat meciul? AC Milan a reușit să învingă Torino și să se califice în sferturile de finală ale Cupei Italiei. Partida dintre cele două echipe a fost echilibrată, scorul de 5-4 arată clar cine merge mai departe.

În prima repriză, ocaziile importante de gol au lipsit, Milan a ratat deschiderea scorului, dar Diogo Dalot a trimis în bara transversală dintr-o poziție bună.

Minutul 87 a creat iar suspans, echipa lui Stefano Pioli a fost din nou aproape de a deschide scorul, însă șutul lui Brahim Diaz a fost reținut cu emoții de portarul Milinkovic-Savic. În minutul doi al prelungirilor, Torino s-a pregătit pentru ”golul de aur” la poarta lui Ciprian Tătărușanu.Portarul român a salvat situația de unul sigur la execuția lui Andrea Belotti. După șansa torinezilor, niciuna dintre cele două echipe nereușind să amenințe cu adevărat poarta adversă.

Mingea a fost respinsă de Ciprian Tătărușanu

La loviturile de departajare, Belotti a executat primul, reușind să-l învingă pe Tătărușanu. Au urmat alte cinci penalty-uri transformate, pe rând, de Kessie, Lukic, Theo Hernanndez, Lyanco și Tonali, până la a patra execuție a torinezilor, a lui Tomas Rincon, care a fost respinsă de Ciprian Tătărușanu. Alessio Romagnoli a transformat a patra lovitură de departajare a echipei sale, Milinkovic-Savic a marcat pentru Torino, în timp ce ultima execuție i-a aparținut lui Calhanoglu, care a marcat de la punctul cu var și a adus, astfel, calificarea Milanului în sferturile Cupei Italiei, potrivit digisport.ro.