Lifestyle

PSG scrie istorie și s-a calificat în finala Champions League! Leipzig, pe făraș!

PSG scrie istorie și s-a calificat în finala Champions League! Paris Saint-Germain Football Club, pe scurt PSG, a eliminat din Champions League echipa antrenată de Julian Nagelsmann.

Așadar, PSG s-a calificat. Thomas Tuchel a dus echipa de fotbal pe care o antrenează în finala Champions League, după ce i-a învins pe cei de la Leipzig, cu 3-0.

Prima seminifinală a acestei ediții de Champions League a început cu PSG în atac. Formația germană n-a putut să reziste în fața atacurilor francezilor, care au înscris prin Marquinhos (13), Angel Di Maria (42) și Juan Bernat (56).

Neymar a avut prima mare șansă de a marca, însă a avut ghinion. Mingea a atins bara.

„PSG a continuat să domine jocul și în minutul 13 a deschis scorul, prin Marquinhos, care a reluat în poartă o centrare trimisă perfect de Angel Di Maria. La jumătatea primei reprize, gruparea germană a avut prima mare ocazie. Laimer a avut o incursiune excelentă în flancul drept, l-a găsit pe Poulsen în centrul careului, dar execuția vârfului danez a trecut alături.

Leipzig a reușit să preseze la poarta adversă, însă PSG a revenit la conducerea partidei și, după un alt șut în bară trimis de Neymar, Angel Di Maria a reușit să marcheze pentru 2-0, stabilind și scorul pauzei”, potrivit digisport.ro.

Fotbaliștii germani au controlat primele minute, fără a amenința însă poarta celor de la PSG.

„Chiar dacă germanii au controlat startul părții secunde, tot PSG a fost echipa care a punctat pe tabelă. Juan Bernat a profitat de o serie de desincronizări a apării adverse și a dus scorul la 3-0.

PSG a continuat să pună presiune la poarta adversă, dar Peter Gulacsi a fost la post la șuturile trimise de Kylian Mbappe și Leandro Paredes. Ultimul sfert de oră le-a aparținut celor de la Leipzig, dar fără efect pe tabela de marcaj. Astfel, PSG a învins cu 3-0 și s-a calificat în finala Champions League, unde va întâlni câștigătoarea meciului Bayern Munchen – Lyon”, potrivit sursei citate.